ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Իսրայելին ու ՀԱՄԱՍ-ին կոչ է արել հրադադար հաստատել Գազայի հատվածում՝ հավատարիմ մնալով ԱՄՆ-ի գնահատականներին, որ գործարքի 90 տոկոսն արդեն պատրաստ է, գրում է France24-ը։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն առաջիկա օրերին առաջարկելու է ավելի շատ գաղափարներ միջնորդներ՝ Եգիպտոսի և Կատարի միջոցով՝ համաձայնության հասնելու հույսով:
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն Fox News-ին տված հարցազրույցում հերքել էր ամերիկացի պաշտոնյայի գնահատականը, թե գործարքի 90 տոկոսը պատրաստ է՝ ասելով, որ «դա մոտ չէ»:
Սակայն Բլինքենը Հայիթի կատարած այցի ժամանակ մամուլի ասուլիսում կրկնել է այդ գնահատականը՝ ասելով. «Կարծում եմ՝ իմ տեսածի հիման վրա 90 տոկոսը համաձայնեցված է։ Երկու կողմերը պարտավոր են համաձայնության հասնել մնացած հարցերի շուրջ։ Որքան էլ ես կարծում եմ, որ մենք մոտ ենք հրադադարի համաձայնագրի ձեռքբերմանը, ամեն օր, երբ այն չի  վերջնականացվում, կողմերը չեն ասում՝ «այո՛, վերջակետ», օր է, երբ այլ բան է տեղի ունենում, և կա մի իրադարձություն, որը պարզապես հետ է մղում իրերը»։
Վերջին շաբաթներին Միացյալ Նահանգները առաջարկ է ներկայացրել՝ կամրջելու երկու կողմերի միջև տարաձայնությունները, այդ թվում՝ Գազա-Եգիպտոս ​​սահմանին իսրայելական զորքերի մի մասը պահելու վերաբերյալ տարաձայնությունների Նեթանյահուի պնդման շուրջ։
Բլինքենն ասել է, որ Նեթանյահուն, որն առաջնահերթություն է տվել արաբական երկրների հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների կարգավորմանը, դեռևս կարող է պատմական համաձայնության գալ Սաուդյան Արաբիայի հետ։
Նա նաև չի բացառել, որ համաձայնությունը ձեռք բերվի մինչև հունվարին Ջո Բայդենի՝ ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը թողնելը։
«Կարծում եմ, որ եթե մենք կարողանանք հրադադարի հասնել Գազայում, ապա այս վարչակազմի հավասարակշռության միջոցով հնարավորություն կա առաջ շարժվել կարգավորման ուղղությամբ»,- նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։