Ղազախստանի, Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի էներգետիկայի նախարարները Տաշքենդի միջազգային ներդրումային ֆորումի շրջանակում համագործակցության հուշագիր են ստորագրել երկրների միջև էներգետիկ համակարգերի փոխկապակցման վերաբերյալ, գրում է kazpravda-ն։
Նշվում է, որ ստորագրված հուշագրի նպատակն է որոշել համագործակցության հիմնական պայմաններն Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի էներգետիկ համակարգերի փոխկապակցման նախագծի իրականացման շրջանակում։
Փաստաթուղթը ենթադրում է, որ մասնակիցները մտադիր են ուսումնասիրել էներգահամակարգերի միացման հնարավորությունները Կասպից ծովի հատակի երկայնքով և այլ երկրների տարածքում բարձրավոլտ մալուխ անցկացնելով՝ տեխնիկատնտեսական տեսանկյունից ամենաօպտիմալն իրականացնելու համար։
Ղազախստանի էներգետիկայի նախարար Ալմասադամ Սատկալիևը նշել է, որ ավելի վաղ կազմվել էր Կասպից ծովի հատակով խորջրյա մալուխի անցկացման տեխնիկական բնութագրի նախագիծ։
«Որպես հանձնարարականի մաս՝ կմշակվի առաջարկվող բիզնես մոդել՝ միջազգային հաղորդման միջանցքների զարգացման համար (ֆինանսավորում, եկամուտների հոսք և սեփականություն) և ԵՄ երկրներին կանաչ էներգիա վաճառելու համար: Երեք երկրների էներգետիկայի նախարարությունների միջև մշակվել է Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի էներգետիկ համակարգերի  միացման վերաբերյալ համագործակցության հուշագրի նախագիծ»,- ասել է նա՝ նշելով, որ այսօր քննարկվել և համաձայնեցվել են այդ նախագծի իրականացման հիմնական մոտեցումները, և Ղազախստանի գերատեսչությունը լիովին պատրաստ է հետագա լիարժեք փոխգործակցությանը։