Լեմկինի անվան Ցեսպանությունների կանխարգելման ինստիտուտը դիմել է ՄԱԿ-ին՝ կոչ անելով դադարեցնել աջակցությունն Ադրբեջանին որպես COP29-ի հյուրընկալող երկրի։
«Ադրբեջանը ցեղասպան պետություն է, որը ղեկավարվում է նախագահի կողմից, ով մշտապես արտահայտում է ցեղասպան գաղափարախոսություն հայերի նկատմամբ, այդ թվում՝ նրանց անվանելով շներ, շնագայլեր և ահաբեկիչներ»,- ասվում է ինստիտուտի X-ի էջում գրառման մեջ։
Նշվում է նաև, որ Ադրբեջանը ներկայում անօրինական կերպով ձերբակալված է պահում շուրջ 300 հայի և հրաժարվում է ազատ արձակել նրանց, այդ թվում՝ Արցախի Հանրապետության ընտրված կառավարության ութ անդամներին, իսկ որոշ կալանավորներ ենթարկվել են խոշտանգումների։
«Միջազգային հանրությունը պետք է մերժի ցեղասպանության և ցեղասպան գաղափարախոսության նորմալիզացումը և դադարեցնի Ադրբեջանին որպես COP29-ը հյուրընկալողի աջակցությունը: Բավակա՛ն է»,- ասվում է հայտարարության մեջ։