Անցած տարիներին, երբ Սևանա լճից հավելյալ ջրառի մասին նախագիծ էր քննարկվում, ասվում էր, որ երաշտ է, անձև չի եկել և վերջ, բայց այս տարի, առաջին անգամ հանձնաժողովում մենք ոլորտի պատասխանատուից լսեցիքն ոչ միայն եղանակի տեսության մասին հաղորդումներ, այլ իրական պատճառներ, թե ինչո՞ւ է  ամեն տարի առաջանում Սևանա լճից հավելյալ ջրառի անհրաժեշտություն։
Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում Սևանա լճից հավելյալ ջրառի մասին նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ԱԺ«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Լենա Նազարյանը՝ ներկայացնելով Ջրպետկոմի ղեկավարի բերած հիմքերը։
«15 տարի շարունակ ամեն տարի Արարատյան արտեզյան ավազանից ջրառը նորմայից գերազանցել է 660 մլն խմ-ով, ջրամբարները բարվոք վիճակում չեն և կան ահռելի կորուստներ, համակարգում լինում են ջրագողություններ և կան ջրագողեր։ Այս հանգամանքները հանգեցրել են մի իրավիճակի, որ Կառավարությունը ստիպված է նման լուծումների գնալ»,- ասաց Լենա Նազարյանը՝ նշելով, որ պետք է գործել այնպես, որ հաջորդող տարիներին Սևանա լճից այլևս հավելյալ ջրառի կարիք չլինի։