Իրանական կողմի նախաձեռնությամբ ապրիլի 14-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի միջև. հայտնում են ՌԴ ԱԳՆ-ից։
«Ուշադրության կենտրոնում էր Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակը։ Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը ռուս գործընկերոջը տեղեկացրել է Թեհրանի ձեռնարկած միջոցառումների մասին՝ ի պատասխան ապրիլի 1-ին Դամասկոսում Իրանի դեսպանատան հյուպատոսական բաժանմունքի վրա Իսրայելի օդային հարվածի, որի հետևանքով իրանցի պաշտոնյաներ են զոհվել։
Ինչպես նշվում է, տարածաշրջանում իրավիճակի լրացուցիչ սրումը և նոր վտանգավոր սադրիչ գործողությունները կարող են հանգեցնել Մերձավոր Արևելքում լարվածության աճի։ Նման սցենարների կանխարգելումը և դրանց արմատական ​​պատճառների վերացումը պետք է լինեն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հատուկ առաջնահերթ ուշադրության առարկան։
Կողմերի դիրքորոշումները հաստատվել են Գազայի հատվածում անհապաղ զինադադարի օգտին՝ լուծելով ամենահրատապ հումանիտար խնդիրները և ստեղծելով ամուր պայմաններ ուղիղ բանակցությունների համար՝ համաձայն ՄԱԿ-ի բանաձևերի՝ պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության երկու պետությունների կարգավորման վերաբերյալ»,- նշված է ԱԳ հաղորդագրությունում: