ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը ելույթ է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովում: Իր ելույթում ԱԺ փոխնախագահը նշել է.
Նախքան սկսելը՝ մենք պետք է դատապարտենք Մոսկվայում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը եւ մեր ցավակցությունը հայտնենք զոհերի ընտանիքներին, ինչպես նաեւ շուտափույթ ապաքինում մաղթենք տուժածներին: Սա ընդգծում Է ծայրահեղականության դեմ պայքարում միասնության անհրաժեշտությունը՝ խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման համար:
Խորհրդարանական դիվանագիտությունը հզոր գործիք է գլոբալ հարցերում երկրների մասնակցության, արտաքին քաղաքականության ձեւավորման եւ խաղաղ միջազգային հարաբերությունների ամրապնդման համար:
Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը եւ պատրաստ է հետագա ջանքեր գործադրել այդ նպատակին հասնելու համար:
Ադրբեջանի հետ շարունակվում են կառուցողական բանակցությունները՝ ուղղված խաղաղության պայմանագրի կնքմանը, սահմանների դելիմիտացիային եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը: Այս ջանքերը հիմնված են երկու երկրների ղեկավարների կողմից նախկինում քննարկված եւ հավանության արժանացած սկզբունքների վրա:
1. Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում են 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա:
2. Ալմա-Աթայի հռչակագիրը քաղաքական հիմք է դելիմիտացիայի գործընթացի համար: Հռչակագրի համաձայն՝ նախկին ԽՍՀՄ նորանկախ հանրապետությունները, այդ թվում՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը, համաձայնել են, որ նրանց միջեւ նախկին Խորհրդային վարչական սահմանները ճանաչվեն որպես միջպետական սահմաններ:
3. Տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունները պետք է ապաշրջափակվեն՝ հաշվի առնելով տարանցիկ երկրների ինքնիշխանությունն ու իրավազորությունը՝ հավասարության եւ փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա: Այս թեմայի վերաբերյալ Հայաստանի տեսակետներն ամփոփված են «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում:
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը կհեշտացնի հաղորդակցությունը երկու պետությունների, տնտեսությունների, ժողովուրդների եւ միջազգային շահագրգիռ կողմերի միջեւ: Նման մոտեցումը կենսական նշանակություն ունի երկու երկրների եւ ընդհանրապես տարածաշրջանի միջեւ խաղաղության, բարգավաճման եւ վստահության ամրապնդման համար:
Վերջում ուրախ եմ տեղեկացնել, որ Հայաստանը 2024 թվականի սեպտեմբերին կհյուրընկալի Երիտասարդ խորհրդարանականների 10-րդ գլոբալ համաժողովը: Սրտանց հրավիրում եմ բոլոր երիտասարդ խորհրդարանականներին մասնակցելու այդ համաժողովին եւ զգալու Երեւանի եւ Հայաստանի ժողովրդի հյուրընկալությունը:
Տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր պետություններին, ինչպես նաեւ խորհրդարանականներին, միջազգային կազմակերպություններին՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ գործընթացին աջակցելու համար: