ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է Հայաստանի դեմ Բաքվի իրականացրած հերթական ռազմական ագրեսիային։
«Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ այս գիշեր նրանք իրականացրել են «Հատուցում» գործողությունը՝ գրոհելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում տեղակայված սահմանապահ դիրքի վրա, ինչի հետևանքով երկու հայ զինծառայող է զոհվել, ևս մի քանիսը վիրավորվել են։ Նախ՝ Ադրբեջանը հայտարարում է, որ հայկական կողմից կրակ է եղել, իբր, վիրավոր կա, հետո հայկական կողմը հայտարարում է, որ հետաքննելու է միջադեպը, իսկ ադրբեջանական կողմը հարձակվում է, սպանում ու վիրավորում մարդկանց՝ չսպասելով որևէ հետաքննության՝ այդպիսով ցույց տալով, որ պատրաստ է հարձակման և պարզապես պատճառ է փնտրում»,- գրել է Մարուքյանը X-ի իր միկրոբլոգում։
Ըստ Մարուքյանի՝ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը չի հրաժարվում իր «ավանդական» հանցավոր, ագրեսիվ պահվածքից, և նախ ոչ ստույգ, միակողմանի, կեղծ լուրեր է տարածում, թե, իբր, հայկական կողմից կրակոց է եղել, իսկ հետո պատրաստի գործողություն է իրականացնում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում՝ սպանելով ու խեղաթյուրելով նոր կյանքեր։
«Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր գործողությունների այս շղթան պետք է դադարեցվի։ Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ստոր ոչ հրահրված գործողությունների այս շղթան և կոչ անի դուրս բերել իր օկուպացիոն ուժերը Հայաստանի ավելի քան 215 քառակուսի կիլոմետր ինքնիշխան տարածքից, ինչն ագրեսիա է և սադրանք Հայաստանի դեմ»,- նշել է Էդմոն Մարուքյանը։
Ավելի ուշ Բաքուն պաշտոնապես ընդունել էր, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի՝ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդի հատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ հերթական ագրեսիան է իրականացրել։