Գեներալ Ալեքսանդր Սիրսկին նշանակվել է Ուկրաինայի Զինված ուժերի նոր գլխավոր հրամանատար։ Այս մասին տեսաուղերձում հայտնել է Ուկրաինայի նախագահ Ալեքսանդր Զելենսկին, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Գեներալ-գնդապետ Սիրսկին մինչ այս ցամաքային զորքերի հրամանատարն էր։
Զելենսկիի գրասենյակի ղեկավարի օգնական Միխայիլ Պոդոլյակը պարզաբանել է Վալերի Զալուժնիին պաշտոնանկ անելու և Ալեքսանդր Սիրսկիին նրա պաշտոնում նշանակելու դրդապատճառները։
«Որոշումը պայմանավորված է գործողությունների մարտավարությունը վերանայելու անհրաժեշտությամբ, որն անցյալ տարի ամբողջությամբ չապահովեց ցանկալի արդյունքը, կանխելու առաջնագծում լճացումը, որը բացասաբար է անդրադառնում հասարակության տրամադրությունների վրա, գտնելու նոր ֆունկցիոնալ և բարձր տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք թույլ կտան պահպանել և զարգացնել նախաձեռնությունը, ինչպես նաև բանակում կառավարման սկզբունքների բարեփոխման գործընթացի մեկնարկի կարևորությամբ»,- Տելերամում գրել է Պոդոլյանը։