Գլխավոր դատախազությունը ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հետախուզվող Կարեն Վանեցյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու նպատակով, հանձնման մասին միջնորդություն է ուղարկել Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազություն: Այս մասին Factor․am-ին հայտնեցին Դատախազության լրատվական ծառայությունից՝ այլ մանրամասներ չհաղորդելով։ Նշենք՝ Կարեն Վանեցյանը «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի եղբայրն է։
Հունվարի 29-ին ռուսական РБК լրատվամիջոցը հայտնել էր, որ Մոսկվայում ձերբակալվել է Հայաստանում հետախուզման մեջ գտնվող՝ նավթարդյունահանող ռուսական խոշորն ընկերության սեփականատեր Կարեն Վանեցյանը։
Շատ չանցած՝ փաստաբանական խումբը հայտարարություն տարածեց, թե Կարեն Վանեցյանը գտնվում է ազատության մեջ և պնդեց, թե տարածվող լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը:
Հիշեցնենք՝ ըստ Գլխավոր դատախազության՝ Կարեն Վանեցյանը, հանդիսանալով Կիպրոսի Հանրապետությունում գրանցված՝ ՀՀ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպության իրական շահառու, նշված կազմակերպության միջոցով 2018 թվականի հուլիսի 23-ին ձեռք է բերել և տնօրինել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը:
Նշված՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված 12.5 տոկոս բաժնետոմսերը փաստացի պատկանել են 2013-2018 թվականների ընթացքում Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնը զբաղեցրած Միքայել Մինասյանին և գրանցված են եղել «Զանգեզուր Մայնինգ» ՍՊ ընկերության անվամբ: Դատախազը 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Կարեն Վանեցյանի նկատմամբ. մեղադրանքը՝ փողերի լվացում:
Նրա նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց կալանավորումը, որը, սակայն այս պահին կիրառելի չէ, քանի որ նախաքննության ընթացքում ԱԱԾ տնօրենի եղբոր գտնվելու վայրը պարզել հնարավոր չի եղել։