Ուրախ ենք ողջունել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների մեծ առաջընթացը, քանի որ նրանք համատեղ հայտարարություն են տարածել։ Այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
«Ողջունում ենք, մասնավորապես, ձերբակալվածների ազատ արձակումը և քաղաքական երկխոսության աննախադեպ մեկնարկը։ Կողմերի միջև երկկողմ երկխոսության հաստատումն ու խորացումը եղել է ԵՄ-ի գլխավորությամբ բրյուսելյան գործընթացի առանցքային նպատակը․ այսօրվա առաջընթացն առանցքային քայլ է: Այժմ ես կոչ եմ անում առաջնորդներին՝ հնարավորինս շուտ ավարտել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը»,- գրել է Միշելը։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմը համատեղ հայտարարություն են տարածել։ Ըստ այդմ՝ Ադրբեջանն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողի, իսկ ՀՀ-ն՝ 2 ադրբեջանցի զինծառայողի: