Մարտի 31-ին Երևանում և 7 մարզում էլեկտրաէներգիայի անջատումներ կլինեն
«Որպեսզի Արցախի թատրոնը կարգավիճակ ունենա, հարկավոր է քաղաքական կամք ու բարոյականություն, բայց պետք չէ այն ձևական պահել: Ինձ համար կարևոր էր Արցախի թատրոնը պահել Արցախում։ Հիմա եթե թատրոնը պահվելու է վերադառնալու նպատակով, այո՛, կողմ եմ»,- Factor TV-ի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնում Արցախի Վ. Փափազյանի անվան դրամատիկական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Վահան Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ թատրոնն այսօր ամենաշատը բեմի, տարածքի կարիք ունի. «Եթե դրանք լինեն, մնացածը մենք մեր ձեռքով կստեղծենք։ Թատրոնը, ամեն դեպքում, կա, քանի որ մենք շարունակում ենք խաղալ, այն մեր ձեռքից ոչ ոք չի կարող խլել: Այս պահին էլ թատրոնն ԱՄՆ-ում հյուրախաղերի է, անձնակազմն Արցախի դրոշն է բարձրացրել Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի գլխավոր գրասենյակի դիմաց»:
Ռեժիսորը նշում է՝ Արցախի դրամատիկական թատրոնի խաղացանկը, այսպես ասած, առաջնագծային թատրոնի ձևաչափով է ստեղծված․ «Առաջնագծային մտածելակերպով Արցախում էինք, հիմա էլ Երևանում բան չի փոխվել, ես նույն խրամատում եմ»:
Նա պատմում է, թե ինչպես թատրոնը ոչ միայն չի դադարել, այլև շարունակել է է՛լ ավելի ակտիվ աշխատել շրջափակման ժամանակ։
«Շրջափակման մեջ մեր թատրոնը երեք առաջնախաղ է ունեցել, 70-ից ավելի ներկայացում ենք խաղացել, օգոստոսին 3000-ից ավելի հանդիսատես ենք ընդունել, սկզբունքորեն խաղացել ենք կատակերգություն: Բեմը խրամատ է, և մենք մեր խրամատը պահել ենք մինչև վերջ: Մեր դերասանները գիշերը հացի հերթ էին կանգնում, ցերեկը խաղում էին, փորձ էին անում»,- նշում է Վահան Խաչատրյանը:
Ռեժիսորն անդրադառնում է նաև Արցախի կորստի թեմային՝ շեշտելով՝ մեր հանրության շրջանում գերիշխող դեգրադացված մտածելակերպը պատերազմ հաղթել չէր կարող. «Միգուցե մենք քիչ ենք սիրել մեր հայրենիքը, նույնիսկ այսօր՝ կորստից հետո, չենք գնահատում այն, բայց ուրիշ հայրենիք չենք գտնի: Այն մտածելակերպը, որով մենք էինք ապրում, բերեց մեզ այս օրվան. սովորողը մեզ համար «դոձիկ էր», գողացողը` «խառոշի»: Սովետական քրեական կուլտուրան ռոմանտիզացվեց, եկավ առաջին պլան: Մեզ տվեցին անկախություն, չհասկացանք՝ որն է դա, տվեցին ազատություն, մեզ թվաց՝ դա հիմար-հիմար խոսելն է»:
Վահան Խաչատրյանը խոսում է նաև այս օրերին մտավորականության վարքագծի, և, առհասարակ, մտավորականությանը` որպես էլիտա կորցնելու մասին։
«Այսօր հենց ինչ-որ թեմայի շուրջ խոսում ես, ուզում են մի ամբոխի մեջ մտցնել: Այսօր չկա մտավորականություն, որը կարող է խոսել ողջ հայության անունից, մտավորականությանը դարձրեցին ձեռքի խաղալիք: Հիմա իմ սերնդի արվեստագետներով հավաքվում ենք, ելքեր ենք փնտրում, ցավը զարթնեցրեց մեզ»,- նշում է ռեժիսորը: