Սեպտեմբերի 19-ին Նունե Ստեփանյան անունով օգտատերը հրապարակել էր տեղեկություն, թե Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը, շփոթելով նրան իր կնոջ հետ, նամակ է գրել, թե ինքը (Սամվել Շահրամանյանը) և կինը պետք է հեռանան Ստեփանակերտից, քանի որ Արթուր Վանեցյանն իրեն տեղեկացրել է, որ 48 ժամվա ընթացքում «թուրքերը հարձակվելու են», իսկ ոմն Ռուբենը իրենց համար «թողարկել է ռուսական և ամերիկյան անձնագրեր»։
Օգտատերը սքրինշոթերին կից ռուսերեն և հայերեն գրառում էր արել.
«Նախկին ընկերս՝ Սամվելը, ինձ շփոթեց իր կնոջ՝ Նունեի հետ և ինձ ուղարկեց այս հաղորդագրությունները. սարսափելի է։ Այնքան մարդ են թողնում, որ մեռնեն։ Միակ լուծումը այստեղից հեռանալն է։ Խնդրում ենք տարածել այս լուսանկարները, որպեսզի բոլորն իմանան այս վրդովմունքի մասին: Սամվելը և այս հաղորդագրություններում նշված բոլորը պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն»,- գրել էր նա։
Այս գրառումն երկու օր է՝ ակտիվորեն տարածվում է սոցցանցերում։ Алина Сергеевна անունով ֆեյսբուքյան օգտատերը իր էջում վերահրապարակել է այդ նկարները՝ մեղադրելով Արցախի նախագահին երկրից փախչելու համար։ Այդ գրառումն այս պահին ունի 560 կիսում և 530 հավանում։ Կարճ ժամանակում այն սկսեց տարածվել նաև ադրբեջանական տելեգրամ ալիքներում։
Media.am-ի փոխանցմամբ՝ տարածող էջը կեղծ է։
«Մեր ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ այս լուրը տարածվում է կեղծ օգտատիրոջ կողմից և դրա տարածման հիմնական նախաձեռնողները ադրբեջանական տելեգրամ ալիքներն են։ Տարածվող սքրինշոթերում երևում է, որ նամակագրությունը եղել է սեպտեմբերի 11-ին, այսինքն ավելի վաղ, քան Ադրբեջանի լայնամասշտաբ հարձակումը Արցախի դեմ։ Անհասկանալի է, թե ինչու է օգտատերը որոշել այն տարածել սեպտեմբերի 19-ին, եթե նամակները ստացել է ավելի վաղ։
Նունե Ստեփանյան անունով օգտատիրոջ էջը ուսումնասիրելիս՝ պարզ է դառնում, որ այն ստեղծվել է (կամ ակտիվացել) բոլորովին վերջերս։ Նրա առաջին հրապարակումը եղել է սեպտեմբերի 8-ին։ Վերջին օրերի ընթացքում նրա ֆեյսբուքում հազարավոր նոր ընկերներ են ավելացել։ Օգտատերերի մեծամասնությունը հայկական անուններ ունեն։
Նունե Ստեփանյան էջում հրապարակված լուսանկարները yandex photo և PimEyes համակարգերում որոնելիս՝ գտանք նույն նկարներով, սակայն այլ անունով հանդես եկող աղջկա։ Նրա նկարները հնարավոր է գտնել «Գործնական հանդիպում» կոչվող կայքերում և էջերում: Ըստ այնտեղ հրապարակված տվյալների՝ կնոջ անունը Մերի է, գտնվում է Երևանում, չնայած ֆեյսբուքյան էջում որպես բնակության վայր նշված է Ստեփանակերտը»,- ասված է սկզբնաղբյուր կայքում։