Ռուսաստանը Հայաստանի գործողությունները դիտարկում է որպես ոչ բարեկամական՝ Հռոմի ստատուտի հնարավոր վավերացման համատեքստում։ Այս մասին իր ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի դեսպանն արդեն կանչվել է ՌԴ ԱԳՆ և նրան է ներկայացվել Երևանի կողմից մի շարք ոչ բարեկամական գործողությունները, այդ թվում նշվել է Հռոմի ստատուտի վավերացումը։
«Երևանի մոտիվացիան պետք է բացատրվի ու պարզաբանվի հայկական կողմից, ինչի՞ համար է դա արվում, ինչո՞ւ։ Նրանք, ի դեպ, ասում են, ներկայացրել են իրենց գնահատականները։ Սակայն մենք նման քայլերը դիտարկում ենք որպես ոչ բարեկամական, ինչի մասին բազմից ասել ենք նաև մեր հայ ընկերներին, գործընկերներին երկկողմ աղբյուրներով։ Սակայն արդեն ինչ-որ փուլում սկսել ենք խոսել նաև հրապարակային, քանի որ հարցերը շատացել են»,- նշել է նա՝ շեշտելով, թե ստատուտի վավերացումը միակ քայլը չէ, որը հարուցում է Մոսկվայի «արդարացի հարցերը»։