2023 թվականի խաղողի մթերումների գործընթացի կազմակերպման միջոցառումների շրջանակներում խաղող մթերողների սուբսիդավորման արդյունքում մթերման նվազագույն գինը 110 դրամից նվազելու է մի դեպքում՝ 80 դրամի, մյուս դեպքում՝ 60 դրամի:
Միջոցառումներով նախատեսված է, որ 5 հազար տոննայից ավելի խաղող մթերողների համար պետությունը ամեն մեկ կգ խաղողի դիմաց կսուբսիդավորի 30 դրամ, իսկ 10 հազար տոննան գերազանցողների դեպքում՝ 50 դրամ:
«Այսինքն հավելյալ սուբսիդավորումը ոչ թե գնալու է գյուղացուն, ոչ թե խաղողի ինքնարժեքն ենք բարձրացնելու եւ դարձնենք 140 համ 160 դրամ, այլ տնտեսվարող սուբյեկտին ենք սուբսիդավորելու, որից մթերքի ինքնարշեքն է ընկնելու: Մտահոգություն կա, որ փոքր տնտեսվարողները այս պարագայում էլ ավելի դժվար մրցակցության մեջ են գտնվելու, քանի որ փաստացի նրանց համար խաղողի մթերման գինը 110 դրամ է լինելու»,- նշեց Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց, որ փոքր տնտեսվարողներին աջակցելով՝ ոչ մի տնտեսական էֆեկտ չի արձանագրվել։
«Փոքրն էլ թող ներդրում անի մեծանա, մեր խնդիրը գյուղացու խաղողը մթերելն է: Մեր շահառուն գյուղացին է, մենք ուզում ենք՝ գյուղացին գոնե 110 դրամով կարողանա խաղող մթերել: Ձեր ասած փոքրերը վիճակագրական շեղում է մեր ծրագրի մեջ: Մենք մեղավո՞ր ենք, որ ինքը փոքր է, խանգարե՞լ ենք, որ ինքը մեծանա՞: Ի՞նչ անենք, ի՞նչ առաջարկ ունեք»,- նշեց վարչապետը՝ հավելելով, որ այն բոկլոր ծրագրերը, որոնք միտված են եղել փոքր տնտեսվարողներին, բոլորը ձախողվել են: