ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնն աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի համատեղ աշխատանքին՝ ուղղված կայուն խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերմանը։
«Այս շաբաթ խաղաղ բանակցություններ են ընթանում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների միջև։ Մենք աջակցում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին, որոնք համատեղ աշխատում են տևական և արժանապատիվ համաձայնության հասնելու ուղղությամբ։ Երկխոսությունը կայուն խաղաղության բանալին է»,- գրել է Բլինքենը Twitter-ում։
Secretary Blinken sits at a table with U.S. government officials. Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Foreign Minister Jeyhun Bayramov sit at two other tables with their officials that form a triangle with the first. U.S., Armenian, and Azerbaijani flags are behind the Secretary.
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ երեքշաբթի ԱՄՆ-ում սկսվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունների հերթական փուլը: Բանակցությունները կտևեն մինչև հունիսի 29-ը: