Մենք ԵՄ մեր գործընկերների հետ կարողացել ենք բավականին մեծ դժվարություններով առաջ գնալ, աննախադեպ գլոբալ մարտահրավերներ հաղթահարել, այս տարիների ընթացքում նաև արձանագրել ենք նշանակալի ձեռքբերումներ: Այս մասին այսօր Եվրոպայի օրվան և Եվրոպական միություն – Հայաստան հարաբերություններին նվիրված մամուլի ասուլիսլի ասուլի ժամանակ նշեց Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը:
Փոխնախարարի դիտարկմամբ՝ տասնամյակներ անց ԵՄ-ի հետ մեր շփումները շարունակաբար զարգացել են, գրավել նոր ուղղություններ, տարածքներ՝ ընդգրկելով քաղաքական և ոլորտային հարցերի ողջ տիրույթը:
«Այս տարի հատկապես, տասնամյակներ տևող հաջողված համագործակցությունը հարստացրել ենք նոր տիրույթներով, բաղադրիչներով»,- ասաց փոխնախարարը՝ կարևորելով ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում:
«Մեր գործընկերները վստհաբար նպաստում են իրավիճակի կայունացմանը մեր տարածաշրջանում»,-ընդգծեց փոխնախարարը։- Մենք գնահատում և արժևորում ենք այն ջանքերը, որ ներդրվել են ԵՄ-ի կողմից, մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդի նխագահ Շառլ Միշելի կողմից: Պետք է հատուկ երաշխտագիտությունս հայտնեմ Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինին համբերատար և նվիրված կերպով կարողացել է բարձրացնել Հայաստան-ԵՄ համագործկցությունը որակապես նոր մակարդակի, ինչը ինչը վստահաբար կապահովի հետագա գործողությունների հաջողությունը
Ես հստակ հասկանում եմ, որ խաղաղ, կայուն հասարակությունը կարող է ձևավորվել միայն մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների, հանդուրժողականության և համերաշխության վրա»։