Տնտեսական աճին նպաստող տնտեսության հիմնական ճյուղերը ՀՀ–ում մնում են ծառայությունների, առևտրի, շինարարության, մասամբ` նաև մշակող արդյունաբերության ոլորտները։ Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում տեղեկությունը հայտնեց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«Մենք շարունակում ենք մնալ այն մտքին, որ այս տարի ևս հիմնական տնտեսակական ակտիվությունը երկրում շարունակելու են ապահովել ծառայությունների և շինարարության ճյուղերը»,- նշեց Գալստյանը։
Նրա խոսքով՝ պաշտոնական վիճակագրության համաձայն` 2023թ–ի մարտին տնտեսության տարեկան աճը կազմել է 14 տոկոս։ Ամենաբարձր աճն արձանագրվել է արտաքին առևտրում` 149.5 տոկոս։ Ներքին առևտուրն աճել է 126.1 տոկոսով, ծառայությունները` 21.9-ով, շինարարությունը` 19-ով։ Արդյունաբերության աճը տնտեսական աճի կառուցվածքում կազմել է 8.6 տոկոս։
2022թ–ի ընթացքում ՏՏ ոլորտի կշիռը Հայաստանի ՀՆԱ–ի մեջ քառապատկվել է։
«Մենք տեսնում ենք, որ ոչ ռեզիդենտները, ովքեր գալիս են Հայաստան աշխատելու, ստանում են բավականին բարձր աշխատավարձ»,– ասաց Գալստյանը` նշելով, որ ֆինանսական այդ միջոցներնուղղելով սպառման, բարձր վարձատրվող ռելոկանտները Հայաստանում նաև գնաճի միտում են ստեղծում։
ԿԲ-ի նպատակն է, որպեսզի այդ միջոցներն ուղղվեն ոչ թե սպառմանն, այլ խնայողություններին, ինչը կնպաստի նաև գնաճային միտումների նվազմանը։
ԿԲ նախագահը նաև ընդգծեց, որ 2022թ–ի ընթացքում ՏՏ ոլորտի կշիռը Հայաստանի ՀՆԱ–ի մեջ քառապատկվել է։
«Մենք տեսնում ենք, որ ոչ ռեզիդենտները, ովքեր գալիս են Հայաստան աշխատելու, ստանում են բավականին բարձր աշխատավարձ»,– ասաց Գալստյանը` նշելով, որ ֆինանսական այդ միջոցներնուղղելով սպառման, բարձր վարձատրվող ռելոկանտները Հայաստանում նաև գնաճի միտում են ստեղծում։ ԿԲ-ի նպատակն է, որպեսզի այդ միջոցներն ուղղվեն ոչ թե սպառմանն, այլ խնայողություններին, ինչը կնպաստի նաև գնաճային միտումների նվազմանը։