Իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Այս մասին այսօր Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը՝ անդրադառնալով սահմանային իրավիճակին:
Դիտարկմանը, որ երեկ Սոթքում կրկին կրակոցներ են եղել, հայկական կողմը զոհ ունի, փոխնախարարը նշեց․ «Միայն Սոթքը չեն թիրախավորել, եթե զոհ ենք ունեցել, դա չի նշանակում, որ միայն այդ ուղղությունն են թիրախավորել: Մեր սահմանագծում ընդհանուր առմամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է: Մենք պետք է հաշվի առնենք իրադրությունը և դրանից բխող գործողություններ իրականացնենք: Նորից կրկնում եմ՝ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է, որևէ փոփոխության դեպքում անմիջապես մեր լրատվական ծառայությունը տեղեկատվություն կտրամադրի»:
Հարցին, ի՞նչ իրավիճակ է Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղում, արդյոք ադրբեջանական զորքերը հե՞տ են քաշվել, Պաշտպանության փոխնախարարը պատասխանեց. «Տեղ գյուղի հետ կապված ամբողջ տեղեկատվությունը տրամադրվել է, և փոփոխության առումով այդ հատվածում ևս որևէ բան տեղի չի ունեցել»:
Հարցին, թե նորմա՞լ է համարում, որ Տեղ գյուղում սահմանապահներն են ճշգրտումներ իրականացնում, նշված հատվածում սկսվե՞լ են սահմանազատման աշխատանքները, փոխնախարարը պատասխանեց. «Ճշգրտում բառը մի փոքր կարող է այլ կերպ ընկալվել: Մեծ հաշվով՝ սահմանազատման վերջնական աշխատանքներն իրականացվելու են միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից, որը սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով է զբաղվելու: Այդ հատվածում և սահմանապահներ կան, և դեռևս Զինված ուժերի ներկայացուցիչներ, և որևէ փոփոխության դեպքում մենք չենք զլանա և տեղեկատվություն կտրամադրենք»:
Անդրադառնալով նախօրեին թշնամու կողմից Հայաստան-Արցախ սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը փակելուն և այնտեղ անցակետ տեղադրելուն, պաշտպանության նախարարն ընդգծեց․ «Ամեն մեկս մեր տեղում պետք է լինենք և պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի ավելի զգոն լինենք և յուրաքանչյուր ոք իր աշխատանքը կատարի որակով․․․»։
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք որպեսզի հզորանանք։ Պետք է լինենք կուռ, միասնական և լավ, արդիական բանակ ունեցող պետություն, որը կպարտադրի ենթադրյալ որևէ հակառակորդի սադրանքներ չհրահրել, և այսպես շարունակ: Իսկ աշխարհը պետք է չհանդուրժի որևէ 2-րդ ցեղասպանություն, օրվա խորհուրդը հենց ավելի շատ՝ հիշել, պահանջել, որպեսզի միջազգային հանրությունը ճիշտ ժամանակին, ճիշտ արձագանքի, և դրանով կանխվեն ազգերի նկատմամբ հետագա ոտնձգությունները»,-հավելեց Սարգսյանը։