Չվերադարձնե՛ք ադրբեջանցի գերիներին․ Բաքվում հայերին անմարդկայի՛ն վիճակում են պահում՝ հե՛տ բերեք․ Արփի Թոփչյան․ ՏԵՍԱՆՅՈւԹ
Այսօր Սյունիքի մարզում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է երկրորդ ադրբեջանցի զինծառայողը։ Ապրիլի 10-ին էլ Սյունիքի մարզում հայտնաբերվել էր Նախիջևանի տարածքից Հայաստան ներթափանցած առաջին զինծառայողը։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ երկու զինծառայողները անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով մոլորվել են Շահբուզի շրջանի ուղղությամբ։ Ապրիլի 12-ին Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում հայտարարեց, որ ադրբեջանական բանակի զինծառայողները փախել են ադրբեջանական դիրքերից, քանի որ իրենց ծառայակիցները ճնշել և նվաստացրել են իրենց։ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում բացատրել էր, թե դեռ փաստ չէ, որ առաջին ձերբակալվածը ուզում է վերադառնալ, որ որոշում կայացվի՝ նրանց Բաքվի արտահանձնեն, թե՝ ոչ։ Ի՞նչ սկզբունքներով պետք է առաջնորդվի իշխանությունը։
Factor TV-ի հարցազրույցում Հանրային գործիչ, «Բերդ» ՀԿ անդամ Արփի Թոփչյանն ասում է, որ Հայաստանի իշխանությունները չպետք է վերադարձնեն Ադրբեջանի զինծառայողներին, քանի դեռ Բաքվի բանտերում անմարդկային կտտանքների ենթարկվող հայ ռազմագերիները չեն վերադարձվել Հայաստան։