«Ես մեր բոլորի բացթողումներն եմ տեսնում։ Նաև այն, որ մեր հասարակության մի հատվածը պառկում էր զորամասի դիմաց և չէր թողնում՝ ԳՇ պետի հրամանը ի կատար ածվի. դա էլ է եղել։ Այնպես որ եկեք հասնենք մինչև վերջ, պատճառները սկսենք գնահատել»,- այս մասին այսօր ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Եղել է դեպք, երբ որ զորամասից պետք է անձնակազմը դուրս գար, փակել են, որ դուրս չգա։ Բայց չէ՞ որ պատերազմ էր գնում, պատերազմի օրենքները խիստ են, և մենք պետք է կարողանայինք մեր երկրի ռեսուրսը մաքսիմալ ճիշտ և էֆեկտիվ օգտագործել։
Նաև աշխարհազորի բացակայությունը, մոբիլիզացիոն ռեսուրսի բացակայությունը, այն կարիքները, որոնք պետք է հնարավորություն տային, որ կարողանայինք պահել այդ խզված բալանսի պայմաններում մեր սահմանների ամրությունը»։