«Միջազգային այցելուները, որոնք գտնվում են ՀՀ-ում, սկսել են ավելի երկարաժամկետ պլաններ կազմել Հայաստանի ու Հայաստանի տնտեսության հետ։ Կդժվարանամ ասել, թե ինչ կլինի ՌԴ տնտեսության հետ, բայց աճը զրոյին մոտ է լինելու»։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասոլիսում հայտնեց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը
Միայն անցյալ տարի դրամը աժևորվեց մոտ 20 տոկոսով։ Կենտրոնական բանկի նախագահն արձանագրում է՝ կլինեն տնտեսվարողների խմբեր, հիմնականում արտահանողները, որոնք դրամի արժևորման պայմաններում դժվարություններ կունենան։
Բայց համադրելով վիճակագրական ցուցանիշները, Գալստյանը ամփոփում է՝ ոչ բոլոր արտահողներն են, որ խնդիրներ են ունեցել, օրինակ՝ ՌԴ արտահանողները, ռուսական ռուբլու արժևորման պայմաններում, գրեթե խնդիրներ չեն ունեցել։  ԿԲ նախագահի խոսքով՝ բացի դրանից, ռուսական շուկայում նաև հայկական ապրանքների պահանջարկն է ավելացել։ Սա էլ իր հերթին է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել արտահանողների համար։