Լաչինի հարցը քննարկել են ԱՄՆ, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները․ Քերոբյանը՝ ներդրումների աճի մասին․ Լուրեր
10.02.2023 | 17:15- ԵԱՀԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստի ընթացքում անդրադարձել է 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Արցախում առաջացած մարդասիրական ճգնաժամային իրավիճակին և հայտարարել է, որ հրամայական է Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը։
- Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոնան և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց են ունեցել և քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ու Լաչինի միջանցքի արգելափակումը։ Կողմերն ընդգծել են Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի անհապաղ վերականգնման անհրաժեշտությունը։ Նշվում է, որ Ֆրանսիան և Միացյալ Նահանգները համատեղում են իրենց ջանքերն այս իրավիճակին վերջ դնելու համար՝ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի և Ադրբեջանի ղեկավար Ալիևի շփումների միջոցով։
- Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ԱԺ-ում հայտարարաել է, թե պետք է էապես ավելացնել ներդրումների դերը տնտեսության մեջ՝ հասցնելով տարեկան ներդրումների ծավալը համախառն ներքին արդյունքի 25 տոկոսին։ Նրա խոսքով՝ այժմ այդ թիվը 18 տոկոսի մոտակայքում է, դա անհրաժեշտ չափից ավելի քիչ է։