Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստում խոսեց կոռուպցիայի մասին` հիշեցնելով, որ օրեր առաջ հրապարակվել է «Թրանսփարենսի ինթերնեյշընըլ» կազմակերպության կոռուպցիայի ընկալման ցուցիչը, համաձայն որի` Հայաստանի Հանրապետությունը այս ցուցիչով որոշակի նահանջ է գրանցել:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշեց, որ նախկինում օրենսդրական ամբողջ համակարգը կառուցված է եղել այնպես, որ ներսում թողնեն կոռուպցիոն թակարդներ, և գործարարներն այս կամ այն իրադրությունում հայտնվելով՝ ստիպված կաշառք են տվել։
«Հիմա, երբ խորանում ենք պատճառների մեջ, պարզվում է, որ դա պաշտոնյաներին հայեցողական որոշումների իրավունք տալու մեջ է, և այդ հայեցողական որոշումների իրավունքը նշանակում է, որ լավ որոշում կայացնելու համար պաշտոնյան կարող է ինչ-որ բան ուզել։
Օրենսդրական բարեփոխումները պետք է անել այնպես, որ ալգորիթմիկ կերպով մենք վերացնենք հայեցողական որոշումների կայացման հնարավորությունը, և ամեն մի դեպքի վերաբերյալ լինի ընդամենը մեկ, օրինակ, թվային լուծում՝ մուտք ես անում քո իրավիճակը և ստանում ես քո պատասխանը»,- նշեց նախարարը։