«Բրյուսով» ձախողված օպերացիան թանկ նստեց․ ընդդիմադիր պատգամավորը մեղադրեց իշխանություններին բուհերը քաղաքականացնելու մեջ․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
«Ժողովրդավարության, սիրո, արդարության և օրենքի երկիր ստեղծելու քաղաքական մեծամասնության փուչիկներն օճառի պղպջակի արագությամբ պայթեցին»,- Ազգային Ժողովում հայտարարությունների ժամին այս տեսակետը հայտնեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը։
««Մենք մանդատ ենք ստացել բուհերից արմատախիլ անելու բոլոր կուսակցական և խմբային երեւույթները. բուհերի ուսանողները չպետք է վիզ ծռեն կուսակցությունների առաջ, բոլոր բուհերը պետք է ապաքաղաքականցվեն, ռեկտորները կուսակցական պատկանելիություն չպետք է ունենան, որեւէ կուսակցական չպետք է բուհ կառավարի»: Սրանք մինչև 2018-ի փաշինյանական հայտարարություններն են:
Իսկ իրականությունը բոլորովին այլ է։
ԵՊՀ կառավարման խորհրդի նախագահը ՔՊ վարչության անդամ Սուրեն Պապիկյանն է, Պոլիտեխնիկինը՝ Տիգրան Ավինյանը, Բրյուսովում մինչև վերջերս փոխվարչապետ Հ. Մաթևոսյանն էր: Բայց, ուշադրություն. «Նրանք գնացել են այնտեղ, ոչ թե ՔՊ-ացնելու, այլ գնացել են, որ բուհերը պաշտպանեն կուսակցականացումից»,- ասում է ՔՊ առաջնորդը: Իհարկե, Մոլիերն ու Պարոնյանը կնախանձեին մտքի այսպիսի սլացքին, բայց սա գրականություն չէ, սա մեր ամենօրա կյանքն է՝ ստի ու երեսպաշտության մեջ թաղված իրականությունը»,- նշեց պատգամավորը:
Գալստյանի խոսքով՝ բնական է, որ այս շղթայից չպիտի վրիպեր Բրյուսովը։ «Հակառակ ընտրությանը նախորդած ռեպրեսիվ գործիքներին, դեկտեմբերի 9-ին հոգաբարձուների խորհրդի նիստում՝ փակ, գաղտնի քվեարկությամբ Բրյուսովի ռեկտորի պաշտոնում ընտրվեց իշխանության անցանկալի թեկնածուն: Նիստն անցել է սահմանված կարգով՝ քվեարկության արդյունքները ստորագրել և հաստատել են հաշվիչ հանձնաժողովի բոլոր անդամները՝ ներառյալ նախագահող, ՀՀ ԿԳՄՍ ներկայիս նախարար Ժաննա Անդրեասյանը: Սակայն հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Հ․ Մաթևոսյանը մինչև օրս չի ստորագրում արձանագրությունը, իսկ կառավարությունը ոչ մի կերպ չի ցանկանում հաշտվել Կարինե Հարությունյանի՝ ռեկտորի պաշտոնում ընտրվելու օրինական փաստի հետ: Դեկտեմբերի 30-ին հանկարծ միահամուռ հրաժարական են ներկայացնում հոգաբարձուների խորհրդի իշխանական ներկայացուցիչները»,- նշեց ընդդիմադիր պատգամավորը։
««Բրյուսով» ձախողված օպերացիան թանկ նստեց ԿԳՄՍ նախարար, Վ․ Դումանյանի և փոխվարչապետ Հ․ Մաթևոսյանի վրա. ընտրությունից անմիջապես հետո, նրանք աշխատանքից ազատվեցին։ Ժանրի կանոններով, նախաձեռնվել է երկու քրեական վարույթ, այսպես կոչված կեղծիքների և խուլիգանության դեպքի առթիվ,- նշեց Գալստյանը՝ հավելելով, որ առանձնապես զարմացած չէ։
«Թավշով իշխանության եկած, բայց իրականում ռեպրեսիվ գործիքակազմով սեփական իշխանությունը ամրագրող ապազգային այս խմբակին անգամ չաուշեսկուները կնախանձեին։ Կարելի է այլախոհին մահվան դուռը հասցնել, մի ամբողջ ազգ կեղեքել անորոշության, ապագա չունենալու, թուրքից ցեղասպանվելու հեռանկարով, հեռուտաընկերություններ պահել, կարևորը սեփական իշխանությունը պահելն է ամեն գնով, երկրում խորացող բռնատիրությամբ ու պոլիցայական մթնոլորտով, ոստիկանական մահակի ու դատախազության մամլիչի տակ, ազգին պառակտելով ու ներազգային ատելությունից կուրացած մի անհասանալի խառնարան ստանալով»,- նշեց ընդդիմադիր պատգամավորը քաղաքական գործիչը՝ հավելելով․ «Պետության զավթումն էլ ինչպե՞ս է լինում․ այսպես՝ քայլ առ քայ, վրեժխնդիր ու ճղճիմ, պետական մտածողությունը թաղելով, իսկ արդեն տևական ժամանակ Հայաստանի 180քառ կմ տարածք զավթել է թշնամին, իսկ Արցախն արդեն 37 օր շրջափակման մեջ է»։