«1992-պատերազմից հետո էլ են տոնական միջոցառումներ, քեֆեր եղել․ չեն զոհվել, որպեսզի հավերժ սգանք»․ Հայկ Սարգսյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Այսօր ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստում «ՀՀ պաշտպանության համար զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամների երաշխիքների մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ընթացքում ՔՊ-ական Հայկ Սարգսյանն իր ելույթում անդրադառնալով ընդդիմադիր պատգամավոր Գեղամ Նազարյանի այն հայտարարությանը, որ չի կարելի տոնախմբություններ անել, երբ զոհեր ու չհայտնաբերված աճյուններ ունենք, նշեց․ «1992-պատերազմից հետո էլ, ապրիլյան պատերազմից հետո էլ են տոնական միջոցառումներ տեղի ունեցել և պետք է տեղի ունենա։
Մենք պարտավոր ենք մեր կյանքի հունը չփոխել։ Որևէ պատերազմ, որևէ սադրաք՝ թշնամու կողմից ուղղված մեր պետությանը, չպետք է շեղի մեր ճանապարհից։
Եթե գնանք սգալու ճանապարհով, որևէ նպաստ չենք բերի ո՛չ զինված զինծառայողների ընտանիքներին, ո՛չ էլ նրանց կյանքը զոհաբերած գաղափարին։ Նրանք չեն զոհվել, որպեսզի մենք հավերժ սգանք, զոհվել են, որպեսզի մենք մեր կյանքը շարունակենք»։