Անցած 9 ամիսներին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 14.1 տոկոս, իսկ ՀՆԱ-ի աճը 12.6 տոկոս է. ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 15-ի արտահերթ նիստում ներկայացնելով 2022 թ. պետական բյուջեի 9 ամիսների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքը:
Նախարարը նախ անդրադարձավ մակրոտնտեսական զարգացումներին՝ նշելով, որ ընթացիկ տարվա առաջին 3 եռամսյակների ընթացքում եղել են աստիճանաբար նվազող տնտեսական ակտիվության ցուցանիշներ այն տնտեսություններում, որոնք ավանդաբար համարվում են Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության հիմնական առեւտրային գործընկերներ: Տիգրան Խաչատրյանը նշել է այն գործոնները, որոնք ազդեցություն են ունեցել Հայաստանի տնտեսական զարգացումների վրա:
«Չորրորդ եռամսյակի արդյունքներով մենք կտեսնենք ոչ թե պրոֆիցիտ, այլ դեֆիցիտ։ Այդտեղ կա նաև ծախսային ուղղությունների որոշակի ճշգրտման էֆեկտ․ մենք 4-րդ եռամսյակում բավականին զգալի միջոցներ հատկացրել ենք անվտանգային նպատակներով ոչ ընթացիկ ծախսերին»,- նշեց նախարարը։