Ազգային ժողովում քննարկվում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ներկայացրած «Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» հայտարարության նախագիծը։
«2020 թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը հստակ սահմանում է, որ Լաչինի միջանցքը, որն ապահովելու է ԼՂ կապը Հայաստանի հետ, մնում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո, և, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների, բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը։
Ելնելով այս դրույթից՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացրած հայտարարության նախագիծը բնականաբար ներառում է կոչ ՌԴ-ին՝ ապահովելու ստանձնած պարտավորությունների լիակատար իրականացումը խաղաղապահների վերահսկողության գոտում՝ այն է ապահովել ԼՂ կապը Հայաստանի հետ:
Դժբախտաբար, արդեն 2 օրից ավելի է, ինչ այդ կապը խափանված է ադրբեջանական սադրանքի պատճառով, և այդ պարտավորության չկատարումը հանգեցնում է հումանիտար ճգնաժամի»,- այս մասին նշեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը։
Պատգամավորի դիտարկմամբ՝ ստեղծված ճգնաժամի հանգուցալուծման համար հայկական կողմի ակնկալիքն է, որ այդ պարտավորությունը րոպե առաջ կատարվի:
«Այնուամենայնիվ, առավել երկարաժամկետ լուծումներ գտնելու և հետագայում այսպիսի իրավիճակներից խուսափելու, ԼՂ հայությանը հումանիտար աղետի վտանգից զերծ պահելու նպատակով խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքի երկայնքով որոշակիորեն վերաիմաստավորվելու և կայունության, և հեղինակության հաղորդման անհրաժեշտություն է տեսնում:
Առաջին հերթին խոսքը խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման ժամկետի մասին է: Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ՝ խաղաղապահների գործունեության ժամկետը սահմանված է 5 տարի՝ ավտոմատ երկարացման հնարավորությամբ: Սակայն, քանի դեռ ԼՂ-ի հիմնախնդիրը համապարփակ չի կարգավորել, քանի դեռ չեն սահմանվել և միջազգայնորեն երաշխավորվել ԼՂ հայության իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանության պարամետրերը, ապա խաղաղապահների մանդատը պետք է երկարաձգվի կամ դառնա անժամկետ՝ մինչև հարցի վերջնական լուծումը»,- նշեց Խանդանյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ ՀՀ ազգային ժողովի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, դիմելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրներին, ակնկալում է, որ այսօր ԼՂ անվտանգության համար պատասխանատու խաղաղապահ զորախումբը կունենա միջազգայնորեն հաստատված մանդատ կամ կօժտվի խաղաղապահների ավելի լայն միջազգային մանդատով:
Խանդանյանի դիտարկմամբ՝ մինչև ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորումը ԼՂ հայության անվտանգությունն ապահովելու և Ադրբեջանի սպառնալիքներից ու ահաբեկումներից նրանց պաշտպանելու նպատակով պետք է կարողանան առավելագույնս ներգրավել միջազգային հանրությանը՝ այսպիսի ճգնաժամերի լուծման գործում:
«Ուստի, դիմելով ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող և անդամ երկրներին, ակնկալում ենք, որ այսօր ԼՂ անվտանգության համար պատասխանատու խաղաղապահ զորախումբը կունենա միջազգայնորեն հաստատված մանդատ կամ կօժտվի խաղաղապահների ավելի լայն միջազգային մանդատով: Այս ուղղությամբ առաջին քայլը կարող է լինել ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի կողմից ԼՂ-ում հումանիտար իրավիճակի մոնիթորինգի նպատակով փաստահավաք առաքելության ուղարկումը, ինչը ի ցույց կդնի խաղաղապահների միջազգային մանդատի անհրաժեշտությունը»,-ընդգծեց պատգամավորը: