Արցախում կտնտեսեն վառելիքը․ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Ֆրասիայի արձագանքը Լաչինի միջանցքի փակմանը․ Լուրեր
14.12.2022 | 14:18- Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնել են, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի ճանապարհի և գազամատակարարման արգելափակման հետևանքով Արցախում առաջացել է բենզինի, դիզվառելիքի, հեղուկ և սեղմված գազի պակաս։ կառավարությունը տնտեսվարողների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել՝ անցնելու խնայողական ռեժիմի: Լցակայաններում վառելիք առաջնահերթ կտրամադրեն շտապ օգնության ծառայությանը, հասարակական տրանսպորտին և հատուկ ծառայություններին:
- Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որով կոչ է անում առանց նախապայմանների վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղ մուտքն ու մատակարարումները՝ հարգելով այնտեղի բնակչության իրավունքները։
- Եվրամիությունից նույնպես հայտարարություն են տարածել, որով Միությունը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին ապահովել միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության