Պատրաստվե՛ք պատերազմի, թուրքական բանակի փորձագետներն այս պահին Բաքվում խորհրդատվություն են տրամադրում․ Գուրգեն Սիմոնյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Քաղաքագետ Գուրգեն Սիմոնյանը Factor Tv-ի հետ հարցազրույցում անդրադառնում է հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությանը և բանակցային ընթացքին։ Քաղաքագետը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպում մոտ ապագայում չի կանխատեսում։
«Եթե Միացյալ նահանգների պարտադրանքը չլինի, ապա առաջիկա գոնե մեկ ամսում նման հանդիպում չի լինի։ Ադրբեջանը կանգնած է ռազմի ճանապարհին»,- ասում է Սիմոնյանը։ Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի նպատակը այժմ մեկն է՝ պատերազմել։
«Նրանք զանգվածային զորավարժություններ են անում մոբ-ռեզերվի ներգրավմամբ, տեղակայված են դիրքերում, թուրքական բանակի գլխավոր շտաբի փորձագետներըն այս պահին Բաքվում խորհրդատվություն են տրամադրում։ Հետևաբար՝ մենք պետք է հետևենք ոչ թե Ալիևի հռչակած մոտեցումներին, այլ նայենք ինչ քաղաքականություն է վարում»,- հավելում է քաղաքագետը։
Հիշեցնենք՝ օրերս Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, թե Բրյուսելում դեկտեմբերի 7-ին նախատեսված հանդիպումը տեղի չի ունենա, քանի որ, ըստ Բաքվի, Հայաստանի վարչապետը առաջ է քաշում այդ հանիպմանը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պարտադիր մասնակցության հարցը։