Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության չորրորդ տարում Բարձրագույն դատական խորհուրդը նորաստեղծ Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր ընտրեց Մնացական Մարտիրոսյանին։ Մարտիրոսյանն ավելի քան 20 տարի դատական համակարգում է և հանրային մեծ հնչեղությամբ բազմաթիվ քաղաքական գործերով մեղադրական դատավճիռներ է կայացրել։ Հենց այս դատավորն էր, որ 2010 թվականի հունվարին 7 տարվա ազատազրկման դատապարտեց նախկին ընդդիմադիր գործիչ Նիկոլ Փաշինյանին, որն այդ օրերին և հեղափոխությունից հետո պնդում էր, թե խամաճիկային դատական համակարգն ապօրինի որոշմամբ կատարում է օրվա իշխանության պատվերը։
1990-ականների քննիչ, հետո դատախազ, իսկ 1999-ից մինչ օրս դատավոր աշխատած Մնացական Մարտիրոսյանը հայտնի դարձավ հենց մարտի 1-ից հետո՝ աղմկահարույց «7»-ի գործի քննությամբ։ Այս գործով անցնում էին Ալեքսանդր Արզումանյանը, Սասուն Միքայելյանը, Մյասնիկ Մալխասյանը, Գրիգոր Ոսկերչյանը, Շանթ Հարությունյանը, Սուրեն Սիրունյանը և Հակոբ Հակոբյանը։ Նրանք մեղադրվում էին 2008 թվականի մարտի 1-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու համար։
Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստների գործերով մեղադրական դատավճիռների հեղիանակը ևս Մնացական Մարտիրոսյանն է։ Իսկ արդեն 2014 թվականին Մնացական Մարտիրոսյանը մեղադրական դատավճիռներ է կայացրել  հեղափոխության կոչերով փողոցային պայքարի դուրս եկած Շանթ Հարությունյանի և նրա համախոհների գործով։
Բարձրագույն դատական խորհրդի երեկվա որոշումից հետո հասարակական-քաղաքական տարբեր գործիչներ իշխանությանը և անձամբ վարչապետ Փաշինյանին հիշեցնում են այս գործերը և տարակուսանք հայտնում՝ ինչպե՞ս ստացվեց, որ դատական համակարգում նախկին իշխանության պատվերով դատավճիռներ կայացրած Մնացական Մարտիրոսյանը, պատասխանատվության ենթարկվելու փոխարեն, նշանակվում է նորաստեղծ դատարանի դատավոր։
2018 թվականից հետո բոլորն արդար աշխատելու շանս ունեն․ այսպես  է բացատրում Մարտիրոսյանի ընտրությունը ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից Վիգեն Խաչատրյանը։
Մնացական Մարտիրոսյանի ընտրությունն իսպառ վերացրեց դատական համակարգի նկատմամբ հնարավոր վստահությունը՝ պնդում է ՀԱԿ վարչության անդամ Արմեն Խաչատրյանը։ Դատական համակարգում Կարեն Անդրեասյանի խոստացած երկրաշարժը սա՞ էր՝ հարցնում է ՀԱԿ անդամը։ Ընդամենը երկու ամիս առաջ ԲԴԽ նախագահ ընտրված Կարեն Անդրեասյանն այդ օրերին խոստանում էր ոչ միայն, այսպես ասած, երկրաշարժ։
Մամուլում այսօր եղան հրապարակումներ, թե Կարեն Անդրեասյանը ԲԴԽ-ում Մնացական Մարտիրոսյանին դեմ քվեարկած 3 անձանցից մեկն է։ ԲԴԽ լրատվական ծառայութունից հետաքրքրվեցինք՝ հաստատո՞ւմ են շրջանառվող լուրերը և արդյո՞ք Մարտիրոսյանի ընտրությունը տեղավորվում է արդար դատական համակարգ ունենալու՝ Անդրեասյանի պատկերացումների մեջ։ ԲԴԽ լրատվական ծառայությունից մեզ փոխանցեցին, որ քվեարկությունը խորհրդակցական սենյակի գաղտնիք համարվող տեղեկություն է և հրապարակման ենթակա չէ, իսկ մեր մյուս հարցի առնչությամբ փոխանցեցին՝ ԲԴԽ նախագահը հարցազրույցներ, մեկնաբանություններ չի տալիս։
Այս ընտրությամբ Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխումները կարելի է համարել տապալված՝ ընդգծում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը։ Ըստ նրա՝ ԲԴԽ-ն ընտրություն անելիս հաշվի չի առել նաև Մնացական Մարտիրոսյանի բարեվարքությանն առնչվող Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» և միջազգային փորձագետների բացասական եզրակացությունները։ Իոաննիսյանի կարծիքով՝ այս ընտրության վրա ազդեցություն է ունեցել նաև Ազգային անվտանգության ծառայությունը։
Ի դեպ, նոյեմբերի սկզբին հայտնի դարձավ, որ Մնացական Մարտիրոսյանին ԲԴԽ-ն այդպես էլ կարգապահական պատասխանատվության չի ենթարկի, քանի որ Խորհուրդը Արդարադատության նախարարության միջնորդությունը չի քննել սահմանված եռամսյա ժամկետում։ Ուշագրավ է, որ եթե դատավոր Մարտիրոսյանը կարգապահական պատասխանատվության ենթարկվեր և ստանար խիստ նկատողություն, այժմ չէր կարողանա ընտրվել Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր։