Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը Factor.am-ի հետ զրույցում անդրադարձավ գնաճի հաղթահարման խնդիրներին։
«Կառավարությունն իրականացնում է իր կողմից նախատեսած ծախսերը, որոնք հասցեագրված են այն խմբերին, որոնք ավելի խոցելի են և իրենց եկամուտները կախված են կառավարության հատկացումներից, խոսքը վերաբերում է այն սոցիալական ծրագրերին, որոնք իրականացվում են կառավարության կողմից՝ ներառյալ սոցիալական նպաստներ և կենսաթոշակներ։ Այս տարվա սեպտեմբերից արդեն որոշակի ավելացումներ եղել են, 2023 թվականի բյուջեով այդ ավելացումները պետք է շարունակվեն, նաև նախատեսվում է, որ պետական աշխատողների աշխատավարձերը որոշակի չափով կվերանայվեն, հենց այդ գնաճային ազդեցությունները փոխհատուցելու համար»,- նշեց Խաչատրյանը։։
Նախարարի խոսքով՝ ունենք գնաճը գերազանցող միջին աշխատավարձերի աճ, որը արդյունք է նրա, որ տնտեսությունն աճում է ավելի արագ, քան նախատեսված էր սկզբնապես․ «Նախատեսում ենք, որ այս տարի կունենանք 11-12 տոկոս իրական տնտեսական աճ, իսկ ՀՆԱ-ն կաճի մոտ 20 տոկոսով»։