ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 5-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվում է ԱԺ պատգամավորներ Վիլեն Գաբրիելյանի, Անդրանիկ Քոչարյանի և Արմեն Խաչատրյանի հեղինակած «Զենքի շրջանառության կարգավորման մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով:
Առաջարկվող օրենդրական փոփոխությունները պետք է կանոնակարգեն եղած իրավահարաբերությունները քաղաքացիական զենքի շրջանառության ոլորտում: Փաթեթի ընդունմամբ ակնկալվում է կարգավորել զենքի և ռազմամթերքի շրջանառությունը, նպաստել որսորդության, սիրողական և սպորտային հրաձգության, ինչպես նաև ռազմամարզության զարգացմանը, ներդնել զենքի հետ վարվելու մշակույթ, որն ուղղված կլինի քաղաքացիների ինքնապաշտպանությանն ու մարտունակության բարձրացմանը:
«Արդյո՞ք ազատականացվելու է ատրճանակ ձեռք բերելը»,- հանրությանն առավել մանրամասն իրազեկելու համար  Գաբրիելյանին հարց ուղղեց պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը, ինչին ի պատասխան Վիլեն Գաբրիելյանը պարզաբանեց, որ ատրճանակ ձեռք բերելու ազատականացում այս նախաձեռնությամբ ընդհանրապես չի նախատեսվում: Նրա խոսքով՝ ատրճանակ ձեռք բերել կկարողանան թոշակի անցած այն անձինք, որոնք 20 տարի աշխատել են ուժային կառույցների միջին և բարձր սպայական օղակներում: