ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվում է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը:
Նախագծի համաձայն՝ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում կտրվի նաև բնագիտական, տեխնոլոգիական, ճարտարագիտական և մաթեմատիկական (ԲՏՃՄ) ուղղություններով պետության համար առաջնահերթ և կարևորություն ներկայացնող մասնագիտություններով համապատասխան բուհերում սովորողներին:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինա Պողոսյանն արձագանքեց նշելով, որ տարկետմանը կողմ է, բայց իր դիտարկմամբ՝ սա ձևական տարկետում է:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը հակադարձեց, նշելով, որ տարկետումը ոչ թե նպատակ է, այլ գործիք է նպատակին հասնելու համար և հավելեց. «Մենք ունենք հստակ ռազմավարություն պրոֆեսիոնալ բանակի անցնելու, հասնելու այնպիսի իրավիճակի, որ նունիսկ MIT ընդունվածները պետք է 4,5 ամիս պարտադիր ծառայեն ՀՀ բանակում»:
«Վիգեն Սարգսյանի լավագույն որոշումներից եղել է տարկետում հանելը»,- ընդգծեց իշխանական պատգամավորը։