ՀՀ Անկախության հռչակագրի ընդունման տարեդարձի առթիվ այսօր հրավիրվել է ՀՀ առաջին գումարման Գերագույն Խորհրդի խորհրդանշական նիստ։ Նիստին մասնակցում են ՀՀ առաջին գումարման Գերագույն Խորհրդի մի շարք պատգամավորներ, քաղաքական գործիչներ։ Նախաձեռնությունը ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանինն է, որը հայտարարել է այսօրվանից իշխանափոխության նոր շարժում սկսելու մասին։
«Հռչակագրի գլխավոր նպատակն էր ԽՍՀՄ փլատակների տակ չթողնել հայկական պետությունը և Արցախը»,- ընդգծեց Գերագույն խորհրդի նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյան։
«Մենք ԽՍՀՄ կազմից դուրս ենք եկել Ռուսաստանի դուրս գալուց մեկուկես ամիս հետո: Հայաստանը ԽՍՀՄ կազմից դուրս է եկել ԽՍՀՄ օրենքների շրջանակներում:
Մենք կարևոր և շատ ճիշտ քայլ ենք կատարել, մենք օրինակելի ենք մեզանից հետո եկող օրենսդիր մարմինների համար: Հարկավոր է ճիշտ և արհեստավարժ քայլեր կատարել: Մենք հարգեցինք անգամ փլված պետության օրենքները: