Մեկնարկում է «Խոսող կտավներ» ներառական նախագիծը՝ տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց բարձր արվեստի աշխարհ ներգրավվելու նուրբ արվեստը:Ցանկացած թանգարանում արգելված է դիպչել ցուցանմուշներին, մինչդեռ հենց շոշափելիքի զգայարաններն են ծառայում տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդուն՝ որպես պատուհան, որից նա տեսնում է աշխարհը։
«Սարեր» մշակութային հասարակական կազմակերպության «Խոսող կտավներ» ներառական նախագծի նպատակը տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց բարձր արվեստի աշխարհ ներգրավվելն է։ Առաջին ծրագրի շրջանակումստեղծվել են Հայաստանի ազգային պատկերասրահի հավաքածուից 5 գլուխգործոցի շոշափելի կրկնօրինակներ. Սևանի Աստվածամայր հրաշագործ սրբապատկեր, անհայտ հայ նկարիչ, Մարտիրոս Սարյան, «Հայաստան», Գրիգոր Խանջյան, «Հացը լեռներում», Մինաս Ավետիսյան, «Խնոցի», Սարգիս Մուրադյան, «Կոմիտաս․ Վերջին գիշերը»:
Շոշափելի նկարը կտավի ռելիեֆային պատկերն է, որը պատրաստվում է հիպոալերգեն պլաստիկից։ Շոշափելի պատճեն թույլ է տալիս տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդուն զանազանել նկարում պատկերված հերոսների դիմագծերն ու հագուստը, բնապատկերի դետալները։ Յուրաքանչյուր շոշափելի կտավը լրացվում է տիֆլոմեկնաբանություններով և Բրայլի այբուբենով կատարված ցուցանակով։ Հայտնի դերասանների կողմից ձայնագրված մեկնաբանություններում հնչում է կտավի հակիրճ նկարագրությունը։
«Ծրագրի թիրախային խումբը տեսողական խնդիր ունեցող բոլոր մարդիկ են՝ անկախ տարիքից: Մեր նպատակն է հպման, ձայնի, հնչյունի միջոցով հնարավորություն տալ իրենց պատկերացում կազմել արվեստի գործերի մասին։ Այս նախագծի շնորհիվ տեսողական խնդիրներ ունեցող մարդիկ կարող են մտնել թանգարան ու տեսնել Սարյանի, Մինասի և այլ նկարիչների գործերը: Եվ իրենք կարող են վստահ մտնել թանգարան՝ համոզված լինելով, որ այստեղ ստեղծվել են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները, որպեսզի իրենք նույնպես կարողանան հավասարապես ժամանակ անցկացնել թանգարանում: Սա շատ կարևոր է հատկապես հոգեբանական առումով, քանի որ կոտրվում են կարծրատիպերն ու հաղթահարվում է թերարժեքության բարդույթը», -նշում է ծրագրի հեղինակ, «Սարեր» մշակութային հասարակական կազմակերպության նախագահ Էռնա Ռևազովան։