Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչները վերջին հանդիպման արդյունքներով հասել են պայմանավորվածության՝ Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի միջև սահմանը բացել երրորդ երկրների քաղաքացիների համար և Թուրքիա-Հայաստան ու հակառակ ուղղությամբ բեռնափոխադրումներ իրականացնել օդային տրանսպորտով:
Ի՞նչ կփոխվի հայ-թուրքական տնտեսական հարաբերություններում: ACSES վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Հայկազ Ֆանյանը «Հայ-թուրքական պայմանավորվածություններ. ի՞նչ կշահի Հայաստանը» թեմայով քննարկման ժամանակ անդրադառնալով այս հարցադրմանը, նշեց. «Մենք որոշակի արտահանում ունեցել ենք դեպի Թուրքիա՝ հագուստի տեսքով, դա պայմանավրոված է նրանով, որ ՀՀ տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտի շատ կազմակերպություններ աշխատում են միջազգային բրենդների ներքո, և նրանց արտադրած հագուստը Հայաստանից արտահանվել է նաև Թուրքիա:
Վերջին զարգացումներն ինչ տնտեսական հետևանքներ կթողնեն. այս պայմանավորվածությունը ավելի շատ սիմվոլիկ նշանակություն ունի, քան թե ռեալ տնտեսական էֆեկտներ կարող է ապահվել Հայաստանի համար»: