Արցախի Պաշտպանության բանակն այլևս չի համալրվի հայաստանցի նորակոչիկներով, իսկ Հայաստանի Զինված ուժերի վերջին ներկայացուցիչները Արցախից դուրս կգան առաջիկա մեկ-երկու ամիսների ընթացքում։ Այս մասին տեղեկացրեց ԶՈւ Գլխավոր շտաբի անձնակազմի կառավարման գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Սահակ Սահակյանը։
Բարձրաստիճան զինվորականի խոսքով՝ Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, 44-օրյա պատերազմի աղետալի ելքից հետո, որոշել է Արցախի պաշտպանությունն իրականացնել միայն պայմանագրային զինծառայողներով։ Սահակյանի խոսքով՝ մշակվել է պայմանագրային զինծառայողների համար գրավիչ փաթեթ, որպեսզի հնարավոր լինի համալրել Արցախի Պաշտպանության բանակի թափուր հաստիքները։
44-օրյա պատերազմի հրադադարի հայտարարությունից և ռուս խաղաղապահների տեղակայումից հետո Հայաստանի նորակոչիկներն Արցախում պարտադիր զինծառայություն չեն անցնում։ Բարձրաստիճան զինվորականը, սակայն, ժամկետային զինծառայողներին պայմանագրայիններով փոխարինելը հիմնավորում է այն հանգամանքով, որ փորձում են հասնել նրան, որ ժամկետային ծառայողներն առաջնագծում առհասարակ մարտական ծառայություն չիրականացնեն։ Նման փորձ արվել է նաև Հայաստանում։
Հայաստանում մեկնարկած ամառային զորակոչի շրջանակում այսօր պարտադիր զինծառայության մեկնեց նորակոչիկների հերթական խումբը։ Նրանք, ըստ վիճակահանության, ծառայության մեկնեցին ՀՀ  և ՌԴ սահմանապահ զորքեր, հատուկ նշանակության, ուսումնական, տեխնիկական, հումանիտար ուղղվածության և ընդհանուր հիմունքներով զորամասեր։ Չնայած սահմանին առկա լարվածությանը՝ նորակոչիկները հայկական բանակ են մեկնում առանց մտավախությունների։
Նորակոչիկները ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանում անհրաժեշտ բուժզննում անցնելուց հետո արդեն կտեղափոխվեն զորամասեր։ Բժշկական հանձնաժողովի նախագահ Դանիել Մկրտչյանից հետաքրքրվեցինք՝ արդյո՞ք պատշաճ հետազոտություն անցնում են նորակոչիկները։
«Զորակոչվում են և սրտի ռիթմի խանգարումներով՝ Կառավարության 404 և 405 որոշումներով։ Սրտի ռիթմի պաթոլոգիայով կամ տեսողական որոշակի խնդիրներով երիտասարդը պիտանի է զինվորական ծառայության՝ սահմանափակումով։ Նա պետք է զորակոչվի զինծառայության՝ իր հիվանդություններով հանդերձ»,- ասաց նա։
Չնայած հավաստիացումներին՝ ծնողները հաճախ են ահազանգում այն մասին, որ տղաները բանակ են զորակոչվում առողջական խնդիրներով, այդ թվում՝ սրտի կամ տեսողության հետ կապված։ Գերությունից վերադարձած և կրկին ծառայության մեկնած զինծառայողներից ոմանք էլ բարձրաձայնում են այն մասին, որ իրենց տղաները ոչ միայն ֆիզիկական, այլ նաև հոգեբանական խնդիրներով են վերադառնում սահմանային զորամասեր։
Բանակում, ըստ իրավապաշտպանների, խիստ անհրաժեշտ է բարոյահոգեբանական վիճակի բարելավումը։ Այսօր իրենց տղաներին բանակ ճանապարհող ծնողներից ոմանք ևս մտահագություններ ունեին այս հարցում։
Վիճակագրական տվալների համաձայն՝ միայն այս տարվա 6 ամիսների ընթացքում բանակում գրանցված մահերի 12 տոկոսն առողջական խնդիրների հետևանքով է։