ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ։
Բուրիչը ողջունեց արցախյան խնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարբեր մակարդակներում տեղի ունեցող հանդիպումները և հավելեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումն ու հաջորդող հայտարարությունը հուսադրող են։
«Ինձ հուսադրում են հանդիպումները վարչապետ Փաշինյանի ու նախագահ Ալիևի միջև և դրան առնչվող հայտարարությունները, ինչպես օրինակ, սահմանազատման հանձնաժողովի աշխատանքին վերաբերող։ Մենք պետք է վստահության և հաշտեցման հասնենք այս բոլոր նախաձեռնությունների շնորհիվ, ուստի բոլոր նախաձեռնությունները ողջունելի են»,- նշեց ԵԽ գլխավոր քարտուղարը:
Նա նաև հիշեցրեց, որ բարձրաստիճան ու պաշտոնական այլ մակարդակների հանդիպումներին արդեն հաջորդել են նաև երկու երկրների քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչների միջև հանդիպումը, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել երկխոսությունը շարունակելու վերաբերյալ:
Մանրամասները տեսանյութում: