ՀՀ ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում 2021 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Առաջին եռամսյակում պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերը կազմել են 37,2 միլիարդ դրամ և կատարվել են 55 %-ով, ինչը շատ ցածր ցուցանիշ է. ո՞րն է թերակատարման պատճառը, միգուցե սխա՞լ պլանավորում է իրականացվում»,- դիմելով Խաչատրյանին՝ հետաքրքրվեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանը:
Ֆինանսների նախարարը պարզաբանեց. «Մենք կապիտալ ծախսերն ավելի շատ էինք նախատեսել, բայց դա թերակատարել ենք, մոտ 55, 3 տոկոսով ենք կատարել, դժվար է պատասխանել այդ հարցին և ասել, թե դա մեր գործընկեր նախարարությունների ավելորդ լավատեսության հետևանք է: Այնուամենայնիվ այս հարցը կառավարության կարևոր հարցերի թվում է: Վարչապետը հանձնարարել է, որ այսուհետ բոլոր գերատեսչությունները ներկայացնեն, թե ինչու է թերակատարում տեղի ունենում և ինչպես ավելի արդյունավետ կազմակերպել աշխատանքը»: