«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանն անդրադարձավ ԵՄ –ՀՀ փոխհարաբերություններին և հետաքրքրվեց, թե արդյոք որևէ գործընթաց է մեկնարկել, որը ենթադրում է, որ տեսանելի ապագայում վիզաների հարցում ԵՄ հետ կունենանք ավելի դյուրինացված ռեժիմ:
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը պատասխանեց, որ այդ հարցի մասին բարձրաձայնվել է նաև Երևանում տեղի ունեցած ԵՄ –ՀՀ գործընկերության կոմիտեի նիստում, և եվրոպական կողմը հավաստիացրել է, որ Եվրոպական հանձնաժողովը պատրաստակամ է, հարցը գտնվում է ԵՄ անդամ երկրների տիրույթում:
«Վիզաների ազատականացման հետ կապված ԵՄ անդամ մեկ- երկու երկրներ մտավախություններ ունեն, որ վիզաների ազատականացմամբ կմեծանա ներգաղթը դեպի իրենց երկիր: Իսկ այս որոշման կայացման համար բոլոր երկրների համաձայնությունն է պետք»,- արձագանքեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը։