ԱԺ այսօրվա նիստում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը հիշեցրեց նախկինում նախագահի կողմից դրսևորված անգործության դրվագ. «Պատգամավորները դիմել էին Ռոբերտ Քոչարյանին, որ վերջինս հրավիրեր արտահերթ նիստ, և նախագահը որևիցե եղանակով չէր արձագանքել. դա դիտարկվեց որպես անգործություն: ՍԴ-ում հարցը չքննարկվեց, որովհետև ՍԴ-ն չուներ լիազորություն քննարկելու նախագահի անգործությունը»:
Պատգամավորի խոսքով՝ ՍԴ նոր կարգավորումներով այս հարցը կարգավորված է: «Սահմանադրության համաձայն՝ նախագահն ունի լիազորություն՝ օրենքները և ակտերը ստորագրել կամ դիմել ՍԴ: Եվ, որպես վթարային ելք, նախատեսված է անգործության արդյունքում այդ իրավունքը վերապահել այլ սուբյեկտի՝ մասնավորապես Ազգային ժողովի նախագահին:
Ցավոք վերջին շրջանում բախվել ենք ակտիվ անգործության հետ, որն իրավական որոշակիությունից զուրկ վիճակ էր ստեղծել, մասնավորապես այն ժամանակ, երբ ՀՀ նախագահը հայտարարել էր, որ դրսևորելու է անգործություն: Եվ այդ պարագայում ԱԺ-ն չէր հասկանում՝ ինչ անել, և այդ անգործությունը դիտարկել որպես վերջնական կամքի դրսևորո՞ւմ, թե՞ ոչ»,- նշեց Վարդանյանը և ՀՀ նախագահի թեկնածու Վահագն Խաչատուրյանից հետաքրքվեց՝ ինչպես է վերաբերվում այդ պրակտիկային, արդյոք նախատեսում է ակտիվ անգործություն դրսևորել:
«Ես նույնիսկ չեմ էլ պատկերացնում՝ ինչպիսի իրավիճակներում պիտի լինենք, որ այդպիսի հայտարարություն անենք, որովհետև ՀՀ նախագահը նախագահ է և նրա լիազորությունները հստակ են: Այդ տիպի անգործությունն ինձ համար անընդունելի է: Երեք տարբերակ կա՝ կա՛մ ստորագրում եք, կա՛մ ուղարկում եք ՍԴ՝ մեկնաբանության, կա՛մ ակտիվ անգործություն ենք դրսևորում:
Չգիտեմ Ռոբերտ Քոչարյանի դեպքում ինչպես էր, ակտիվ էր, թե պասիվ էր, բայց այդ անգործությունը պետությանն ահռելի վնաս տվեց… Ես գտնում եմ, որ դա ուղղակի քաղաքական քայլ էր, և քանի որ ՀՀ նախագահը, Սահմանադրության համաձայն, քաղաքականությամբ զբաղվելու իրավունք և լիազորություններ չունի, կարելի է դա նույնիսկ համարել իրավազանցություն»,- նշեց Խաչատուրյանը: