Factor.am-ը Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավար, ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի առաջնորդած շարժման մասին զրուցել է երգիչ, երգահան Ռուբեն Հախվերդյանի հետ։
-Պարոն Հախվերդյան, ինքներդ մասնակցում եք բողոքի ցույցերին։ Հետաքրքիր է՝ որքանո՞վ եք ոգևորված այս շարժումով։ Ի՞նչ հույսեր եք կապում հատկապես շարժման կորիզ հանդիսացող երիտասարդների հետ։
-Դե մեր տարիքն անցել է, բայց, իհարկե, նրանցով ոգևորված եմ, որովհետև երիտասարդները հասկացան, որ այս երկրում ապագա չունեն։ Նրանք դուրս եկան «ուսխորհրդային» մակարդակից։
-Ոստիկանների պահվածքի մասին ի՞նչ կասեք։ Նրանց մեջ, ինչպես տեսնում ենք, կան հակասական տեսակներ՝ բռնություն կիրառողներից մինչև ցուցարարի գրկախառնությունից լացողներ։
-Ես նկատում եմ, որ ոստիկաններն իրենք էլ չեն սիրում այս իշխանություններին։ Իբր նրանց ստացած փողն ի՞նչ է։ Իսկ այն, որ ցուցարարների գրկախառնությունից երջանկության արցունքներ են հայտնվել նրանցից ոմանց աչքերին, դա արդեն բարոյական հաղթանակ է։
-Երեկ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ շարժման մասնակիցների թիվը փոքր է։ Ի՞նչ կասեք։
-Նա անընդհատ ստում է, հետն էլ կարծում է, թե ժողովուրդը հիմար է, չի հասկանում։ Սուտլիկ Սերժն է էլի։ Այստեղ շատ կարևոր է հասկանալ, որ պայքարը համակարգի դեմ է։ Թե չէ Սերժին հանեցին, Մերժին կարող են դնել։ Ամբողջ հարցն այն է, որ Սերժ Սարգսյանին էլ, Ռոբերտ Քոչարյանին էլ ռուսական հատուկ ծառայություններն են բերել այստեղ։ Հիմա ռուսներն էլ են զարմացած, ավելին՝ եթե Սերժին հանեն, կարող է ռուսական զորք էլ մտցնեն Հայաստան։
-Շատերին կհետաքրքրի՝ Նիկոլ Փաշինյանի կերպարի մասին ի՞նչ կարծիք ունեք։
-Նա ինչ ասում է՝ ճիշտ է ասում, բայց դա արմատը չի, արմատը ռուսն է։ Օրինակ՝ ես տեսնում եմ, որ շարժման մասնակիցների ձեռքին պլակատներ կան, որոնց վրա Սերժ Սարգսյանն է պատկերված, վրան գիծ քաշած։ Բայց մի անգամ չտեսա՝ Պուտինի նկարի վրա գիծ քաշեին։ Նախկինում կար ցար, որն ուներ նամեստնիկներ։ Հիմա ցարը Պուտինն է, նամեստնիկն էլ՝ Սերժ Սարգսյանը։ Այսքանը։ Էլ ասելիք չունեմ։