«Շատ վատ է մեր խորհրդարանի համար,որ Հայաստանի այս փուլում նման քննարկումներով ենք զբաղված»,-խորհրդարանում արտահերթ ելույթ ունենլով՝ նշեց ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը:
«Աղբյուրն ակնհայտ է. այստեղ շրջանառվում են հայտարարություններ, որոնց նպատակը և հասցեատերը պիտի լինի արտաքին աշխարհը՝ գործընկերները և հակառակորդները, բայց քաղաքական նյուանսների պատճառով ունենում ենք այսպիսի քննարկումներ: Կարծում եմ՝ ամեն ինչ կարելի է պարզեցնել. Եթե մենք ուզում ենք, որ ՀՀ ԱԺ-ն իր դիրքորոշումն արտահայտի ՀՀ անվտանգային մարտահրավերների վերաբերյալ, առաջարկում եմ հետևյալ մոդելը. «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցություններից ամենաշատ արտաքին հարաբերությունների հարցերով զբաղվող անձինք ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուրադ Աղաջանյանի հետ փորձում են շարադրել ընդհանուր կետերը և միասնական ճակատով ֆիքսել ՀՀ ԱԺ-ի դիրքորոշումները, որից հետո կգանք այստեղ կընդունենք: Ընդունելի՞ է ձեզ համար այդ ճանապարհը, եթե այո, եկեք այդպես անենք»,- ասաց Ռուբինյանը: