Ամենաաղքատ ընտանիքի երեխան պիտի նույնպիսի կրթական հասանելիություն ունենա, ինչպիսին հարուստ ընտանիքինը․ վարչապետ․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ՀՀ-ում չկա գեթ մի խնդիր, որ հնարավոր է լուծել առանց կրթական բաղադրիչի. հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նրա խոսքով` Հայաստանի ամենախնդրահարույց երևույթներից մեկը կրթության էլիտարացումն է:
«Եթե դիտարկենք ՀՀ-ում կադրային բաշխվածության թեման, կտեսնենք, որ, այսպես ասա,ծ կադրային համալրումները կամ թափուր տեղերին համապատասխանելիությունն ուղիղ կապ ունեն շատ որոշակի շրջանակի հետ: Եվ ես սա համարում եմ ՀՀ-ում կրթության էլիտարացման ամենակարևոր հետևանքներից մեկը: Մենք ՀՀ-ում կրթությունը պետք է դարձնենք հանրամատչելի, այսինքն՝ ամենահեռավոր գյուղում ապրող երեխան, ամենաաղքատ երեխան պետք է կրթական նույնպիսի հասանելիություն ունենա, ինչ ունի բարեկեցիկ ու հարուստ ընտանիքի երեխան»,- նշեց նա:
Այս համատեքստում վարչապետը կարևորեց կրթական հաստատությունների վերանորոգումն ու հիմնանորոգումը, նաև անհրաժեշտ գույքով ու սարքավորումներով համալրումը:
Խոսելով ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման և վերապատրաստման ծրագրերի մասին՝ վարչապետը նշեց. «Մենք պետք է բացառենք անորակ ուսուցչական կադրերի ներկայությունը ՀՀ դպրոցներում»: