Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) Տաջիկստանի Հանրապետության մշտական ​​և լիազոր ներկայացուցիչ Հասան Սուլթոնովը խնդրել է ՀԱՊԿ անդամներին՝ օգնել պաշտպանել Աֆղանստանի հետ հանրապետության սահմանը: Այս մասին նա ասել է չորեքշաբթի՝ հուլիսի 7-ին, ասոցիացիայի մշտական ​​խորհրդի նիստում, որն անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձևաչափով, գրում է gazeta.ru-ն։
«Այս հանգամանքները պահանջում են, որ ՀԱՊԿ շրջանակներում համարժեք արձագանքենք՝ ներառյալ հարավային սահմանները պաշտպանելու կարողություններն ուժեղացնելու համար միջոցների ընդունումը»,- ասել է Սուլթոնովը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 5-ի գիշերը «Թալիբան» շարժման զինյալների ճնշման ներքո Տաջիկստանի տարածք են նահանջել ավելի քան 1000 աֆղան զինվորականներ։
«Այս համատեքստում ակտուալ է մնում ՀԱՊԿ-ի 2013 թվականի սեպտեմբերի 23-ի որոշման ապահովումը՝ Տաջիկստանի Հանրապետությանը օգնություն ցուցաբերելու տաջիկ-աֆղանական սահմանի ամրացման համար։ Դրա համար ցանկանում ենք կոչ անել կազմակերպության անդամ պետություններին՝ իրենց ներդրումն ունենալ նշված փաստաթղթի իրագործման գործում»,- ասել է Սուլթոնովը։
Նշենք, որ ավելի վաղ ՀԱՊԿ մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Զայնետդինովը հայտարարել էր, որ կառույցը, դիմելու դեպքում, անհրաժեշտ օգնությունը կցուցաբերի Տաջիկստանին՝ Աֆղանստանի սահմանի հետ կապված։
«Տաջիկստանին ՀԱՊԿ-ի կողմից, իր դիմումի դեպքում, կցուցաբերվի ամբողջ անհրաժեշտ օգնությունը՝ նախատեսված Հավաքական անվտանգության պայմանագրով և ՀԱՊԿ կանոնադրությամբ։ Դա կարող է լինել քաղաքական, ռազմական ու ռազմաքաղաքական օգնություն»,- ասել էր նա։
Իսկ ահա ՀՀ-ի դիմումին ի պատասխան, հիշեցնենք, Երևանն այդպես էլ կառույցից ոչ մի օգնություն չստացավ, նույնիսկ ՀՀ-ի դիրքորոշումը սատարող հայտարարություն չեղավ։ Հայաստանի հարավում իրավիճակի սրումը՝ կապված Ադրբեջանի հետ նոր սահմանի հաստատման հետ, «սահմանային միջադեպ» է և չի համապատասխանում ՀԱՊԿ հավաքական պաշտպանության կանոնադրության դրույթներին․ այսպես էր բնութագրել ՀՀ սուվերեն տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժումը կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
«Պետք է հասկանալ, որ ՀԱՊԿ ներուժն օգտագործվում է միայն ագրեսիայի, [անդամ երկրներից մեկի վրա] հարձակման դեպքում: Այստեղ գործ ունենք, փաստորեն, սահմանային միջադեպի հետ: Փառք Աստծո, զոհեր չկան, այնտեղ կրակոցներ չկան: Սա սահմանային միջադեպ է, այն պետք է լուծվի, և մենք կողմ ենք այն խաղաղ ճանապարհով լուծելուն», – ասել էր նա։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը պաշտոնապես դիմել էր ՀԱՊԿ-ին Սյունիքի ու Գեղարքունիքի մարզեր Ադրբեջանի ԶՈւ-ի ներխուժման կապակցությամբ։