Արցախի հանրապետության ազգային ժողովն այսօր արտահերթ նիստում քննարկում է «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու եւ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը։
Այն ներկայացրեց ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը։
Նա նշեց, որ հիմնական փոփոխությունները հետևյալն են.առաջին՝ ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում ֆիզիկական-իրավաբանական անձանց գույքի օգտագործում՝ բացառությամբ դրամական միջոցների, արժեթղթերի։ Արցախի հանրապետությանը պատկանող գույքի պակասը գնահատվում է՝ հաշվի առնելով խնդրի հրատապությունը, գույքի գտնվելու վայրը և էական նշանակության այլ հանգամանքներ։
Երկրորդ՝ գույքի օգտագործման անհրաժեշտություն առաջանալու դեպքում ԱՀ նախագահի լիազորած մարմիններն ու պաշտոնյաները գույքի սեփականատիրոջն առաջարկում են կառավարության կողմից վճարի դիմաց լիազորված մարմնին տրամադրել այն օգտագործման համար։