Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում շարունակվում է շիրակցի 14 ռազմագերիների շինծու քրեական գործի դատավարությունը, որոնց ադրբեջանական կողմը մեղադրում է ահաբեկչական, դիվերսիոն գործողությունների կատարման ու այլ հանցանքների մեջ։ Նիստն ընթանում է դատավոր Աֆղան Հաջիևի նախագահությամբ։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ հայ գերիները ցուցմունք են տալիս։
Նշենք, որ 14 գերիների շինծու քրգործով առաջին դատական նիստը տեղի էր ունեցել հունիսի 16-ին, երկրորդը՝ հունիսի 25-ին։ Վերջին նիստում դատավոր Հաջիևը հայտարարել էր, որ եթե նրանց առաջադրված մեղադրանքը հաստատվի, ապա հայ ռազմագերիները կարող են դատապարտվել 14-20 տարի ժամկետով կամ ցմահ ազատազրկման։
Հավելենք, որ 13 շիրակցի գերիների մի խմբի դատավարությունն էլ տեղի էր ունեցել հունիսի 21-ին, ևս 13-ինը՝ հունիսի 22-ին։ Հավելենք, որ Բաքուն նախ շինծու քրեական գործ էր հարուցել 14 շիրակցի գերիների, ապա՝ ևս 13-ի նկատմամբ։ Այնուհետև Ադրբեջանի Պետանվտանգության ծառայությունն ու Գլխավոր դատախազությունը հայտարարեցին, որ ևս 26 շիրակցի ռազմագերիների դեմ հարուցված քրեական գործերի նախաքննությունն ավարտել ու գործերն ուղարկել են դատարան։