BBC-ի ռուսական ծառայությունը երեկ հրապարակեց ՀՀ երրորդ նախագահի հետ  հարցազրույցը։ Սերժ Սարգսյանը, մասնավորապես, նշել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծելու ցանկությունն ու հաշտեցման գործընթացի մեկնարկն է իրեն ստիպել 2018 թվականին մնալ իշխանության երկու նախագահական ժամկետներից հետո։ Երրորդ նախագահի հարցազրույցի ամենաուշագրավ դրվագներից մեկն այն է, որ  Սարգսյանը պնդում է, թե այդ ժամանակ Ղարաբաղյան բանակցություններն արդեն հասել էին ավարտական փուլին։ «Ես մնացի վարչապետ՝ իմ գործընկերների կոչին ընդառաջ, միայն հանուն նրա, որ բանակցային գործընթացը հասցնեմ այն կետին, որ հարցի լուծումը կախված չլինի գլխավոր բանակցողի փոփոխությունից»,- ասել է Սարգսյանը ու նաև հերքել, թե հայկական կողմը զբաղվել է բանակցությունների ձգձգմամբ։
«Մենք պարտավորվում էինք Ադրբեջանին վերադարձնել 5 շրջանները: Երկու շրջանների վերադարձը՝ բացառությամբ միջանցքի, որը կապ էր ապահովելու Հայաստանի հետ, կապել էինք հանրաքվեի օրվա հետ։ Կգային խաղաղապահ ուժերը, և մենք կսկսեինք որոշակի կարգավորման գործընթաց»,- ասել է նա։