«2020 թ. տրված հիմնական վարկատեսակը բիզնես վարկերն են՝ 67 %, 24 %-ը հիփոթեկային վարկերն են, 7.1 %-ը՝ գյուղատնտեսական, 2.5 %-ը՝ սպառողական»,- այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ նախորդ տարի աճել են հիփոթեկային և բիզնես վարկերը, վերջինս պայմանավորված է եղել կառավարության աջակցության ծրագրերի շրջանակներում հատկացված վարկերով, իսկ, ընդհանուր առմամբ, 2020 թվականին նոր վարկեր ստանալու պահանջարկի էական նվազում է արձանագրվել:
Ներկայացնելով, թե ինչ է արել ֆինանսական համակարգը 2020 թվականի արհավիրքին դիմակայելու տեսանկյունից՝ Գալստյանը նշեց, որ ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից վերանայվել է 1.3 տրիլիոն դրամի վարկ՝ 980 հազար վարկային պայմանագրի շրջանակներում մոտ:
«Ֆինանսական համակարգը նաև 2.5 մլրդ դրամի չափով ներել է Արցախի պատերազմում զոհված անձանց, նրանց հարազատների, նաև հաշմանդամություն ստացած անձանց վարկային պարտավորությունները»,- ընդգծեց ԿԲ նախագահը: