Իռլանդական Ryanair ավիաընկերության գործադիր տնօրեն Մայքլ Օ’Լիրին պնդում է, որ Բելառուսի հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ են եղել Մինսկում արտակարգ վայրէջք կատարած ինքնաթիռում:
Newstalk ռադիոկայանին տված հարցազրույցում Օ՛Լիրին հայտարարել է, որ Ryanair-ի ինքնաթիռում պայթուցիկ սարքի առկայության մասին տեղեկություններից հետո վայրէջքը Մինսկի օդանավակայանում եղել է «պետության կողմից հովանավորվող առևանգում »։
«Չեմ ցանկանում այդ մասին մանրամասն խոսել, քանի որ այս պահին այս հարցով զբաղվում են ԵՄ-ն ու ՆԱՏՕ-ն»,- ընդգծել է Օ՛Լիրին։
«Ինձ թվում է Բելառուսի իշխանությունների նպատակը լրագրողի ու նրա գործընկերների ձերբակալություններ էին։ Մենք ենթադրում ենք, որ օդանավակայանում չվերթից իջել են նաև հատուկ ծառայությունների մի քանի աշխատակիցներ»,- հավելել է նա։
Հիշեցնենք, որ Ryanair-ի օդանավը ականապատման մասին հաղորդագրությունից հետո շտապ վայրէջք էր կատարել Բելառուսի մայրաքաղաքում, որը պարզվել էր, որ կեղծ էր: Նշվում է նաև, որ ՄիԳ -29 կործանիչը է օդ բարձրացվել ՝ ինքնաթիռն ուղեկցելու համար: Ուղևորների թվում է եղել ընդդիմադիր Nexta հեռագրային հեռուստաալիքի հիմնադիր Ռոման Պրոտասևիչը, որը բերման էր ենթարկվել փաստաթղթերը ստուգելիս: